Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Norimberská zoologická zahrada

12. 04. 2016 11:02:58
Německý Norimberk je znám především vánočními trhy, klobáskami či perníky. Pokud si plánujete výlet do tohoto krásného historického města, určitě navštivte i zoologickou zahradu s delfináriem.
Plán Zoo je samozrejmě použit s povolením Plán Zoo je samozrejmě použit s povolením (Tiergarten Nürnberg)

Německý Norimberk je znám především vánočními trhy, klobáskami či perníky. Pokud si plánujete výlet do tohoto krásného historického města, určitě navštivte i zoologickou zahradu s delfináriem.

Norimberk je od Prahy vzdálen jen necelých 300 km, vlakem se sem dostanete za ca. 5 hodin, IC Busem z hlavního nádraží jen za 3,5 hodinky. Chcete-li zůstat déle než jeden den a prozkoumat celé město, muzea i památky, vyplatí se vám tak zvaná "Nürnberg Card" ( http://tourismus.nuernberg.de/en/book-order/nuernbergcard.html). Karta stojí 25€, pro děti od 6 do 11 let jen 5 a platí po dobu dvou dnů. V ceně je zahrnuto jízdné tramvají, autobusů a metra v Norimberku a Fürthu, volný vstup do všech muzeí, památek a samozřejmě i vstup do zoologické zahrady. Do Zoo se nejlépe dostanete tramvaji č.5, která stojí u hlavního nádraží.

Norimberská Zoo - Tiergarten rnberg, je s rozlohou kolem 70 ha, druhou největší Zoo v Německu a pro mne i jednou z nejkrásnějsích. Výběhy jsou vybudovány v lesoparku a bývalém lomu, skály a stromy nádherně imitují přirozené prostředí zvířat. Vždycky, když si chci pročistit hlavu, zajedu si sem. Mam to naštěstí jen 10 minut autem.

Otevírací doba je v letě od 8.00 - 19.30

Vstupné: pokud tedy nevlastníte už zmíněnou "Nürnberg Card" či roční permanentku jako já, platí

Dospělí: 13,50€

Děti (4-13 let): 6,50€

Studenti, důchodci: 11,50€

Rodinná karta: rodiče nebo prarodiče s dětmi do 17 let): 31,50€

Na co se zde můžete těšit?

Udělala jsem vám malé video:

Já chodim do Zoo samozřejmě hlavně kvůli "koček", ty jsou v šestém reviru, v horní části Zoo a začátkem Zoo tedy většinou jen rychle proběhnu.

Hned u vchodu, po levé straně se nachází "Naturkundehaus" - pavilon přírodních věd, zde probíhají přednášky, různé akce, výstavy (do 8.května si zde můžete prohlédnout mé fotografie kočkovitých šelem na velkoplošných plátnech), jsou zde ale i terária s plazy, ještery a velký výběh pro mangusty jižní. Mnoho návštěvníků tento pavilon bohužel vynechává a jdou přímo směrem k stánku se suvenýry.

Malé video výstavy:

Za stánkem jsou první výběhy: Na pravé straně pavilon žiraf s žirafy, pštrosy a kotuly. Vevnitř pavilonu najdete lavičku určenou pro Lucy. Lucy je rezavobílá kočička, kterou tu i velmi často můžete videt. Na levé stravě jsou výběhy pro klokany velké a emu. Uprostřed je písková oáza pro surikatky a mangusty liščí. Tady se většinou také trochu zdržím :-)

Dále je kolonie paviánů, společný výběh pro gorily nížinné a magoty - pavilon goril. Zde najdete i akvária, papoušky a gibony.

Na druhé straně je největší lákadlo, ale i trn v oku některých návštěvníků - Lagůna delfinů a tropický pavilon (Manatihaus). Lagůna delfínů byla slavnostně otevřena teprve v roce 2011, je to vlastně hned několik spolu spojených bazénů, jejichž okolí připomíná přírodu ( je vidět i ve videu). Norimberské delfinárium je tím velmi vyjímečné a i největším delfináriem v Německu. Komentované ukázky výcviku delfínů můžete sledovat z kamenné tribuny, nebo z terasy lagunoveho bistra. Pokud se zajdete do Bistra najíst, v ceně jídla je i započítáno nádobí, formou kauce. Když talíře vrátíte, dostanete část peněz opět nazpět. Delfíny můžete vidět v 11.00 a 15.30 h. Tropický pavilon je napodobeninou tropického pralesa. Jeho obyvately jsou motýli, ptáci, chvostan bělolící, želvy, kolonie mravenců a malé žabky -(dávejte tedy pozor kam šlapete). V obrovském bazénu pod vámi plavou ryby a Kapustňáci, přezdívaní také mořské krávy, dorůstající až délky 4,5m. Musím přiznat, že jejich německé jméno Manati, se mi líbí mnohem více, zní poněkud vznešeněji. Spodní část bazénu a lagůny můžete vidět v tzv. modrém salonu.

U delfinária se cesta rozdvojuje do horní a dolní části Zoo.

V té dolní části už jsem nebyla hodně dlouho, najdete zde různé druhy býložravců jako je jelen sika, antilopa jelení, gazela džejran, wapiti, zebry, bizony, skotský náhorní skot, zubry, takiny, paovce.

U velkého jezírka jsou plameňáci, pelikáni, čápi. V zadní části se nachází dětská zoo s kozičkami, oslíky, lamami, prasátky, morčaty atd.

V horní části jsou spíše šelmy.

Vstup do mého oblíbeného šestého revíru začíná výběhem kozorožců horských. Když vyjdete po schodech nahoru, dostanete se do ráje šelem. Veselé charzy žlutohrdé, psy hřivnaté a velkou průchodnou volieru pro ptáky uvidíte hned na začátku. V pavilonu šelem jsou k vidění kočky rybářské - Singha a Ratu, pár asijských lvů - Keera a Thar, tygři Samur a Katinka a tygřata Volodja a Aljoša. Samur a Katinka se ve venkovním výběhu střídají, snesou se jen v období páření.

Až na výběh rysů, který je oplocen, se zde dá nádherně fotit bez jakýkoliv zábran. U rysů je i malý stánek s upomínkovými předměty, občerstvením a dostanete tu i nejlepší kafe v Zoo, a to jen za 2 €.

Za rysy se cesty opět rozdvojují.

Jakoby dolů vás to kolem paovce hřivnaté, pand červených, nosorožců, a sobů přivede k obrovskému "horskému " výběhu pro irbisy. Pia a samec Indra, kterému se říká spíše "Kaši" odchovávají společně už třetí vrh : Kang-Ju a Ayanu.

Směrem nahoru se kolem nové stavby pro supy a dravé ptáky dostanete ke gepardům - třem samicím, sestrám. Samec Turbo je v zadním výběhu, který není vidět. Gepardi se musí držet vždy odděleně, jinak nedojde k páření. Zní to sice podivně, ale o tomto tématu je to na dlouhé povídání.

Za gepardy se nachází Polární svět : polární medvědi - samice Vera a mládě Charlotte, samec Felix je momentálně v jiné zoo na námluvách, jsou zde i tuleni, lachtani, tučňáci, vydry.

Směrem opět k pandám červenym jsou i zebry a jeleni.

Tím jsem doufám na nic nezapoměla. Návštěva Norimberského Zoo se i přes poněkud vysoké vstupné opravdu vyplatí.

http://tiergarten.nuernberg.de/startseite.html

Chcete si na mobilu či tabletu zahrát pexeso nebo puzzle s fotkami z tohoto Zoo, kouknete na www.krasnehry.cz nebo přímo pod https://itunes.apple.com/cz/app/id952748240

Autor: Kateřina Mirus | úterý 12.4.2016 11:02 | karma článku: 16.17 | přečteno: 868x

Další články blogera

Kateřina Mirus

Dokážeme je ještě zachránit?

Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Podle WWF žije v současnosti ve volné přírodě jen 70 jedinců.... Přežití levhartů mandžuských tedy doslova visí na vlásku. Dokážeme tento druh ještě zachránit?

7.8.2016 v 14:52 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 336 | Diskuse

Kateřina Mirus

Shynghyz - nejstarší irbis světa

Levhart sněžný neboli irbis - panthera uncia je zástupcem velkých kočkovitych šelem. Víte jakého věku se dožívají? Dnes bych vám chtěla představit Shynghyze z japonské Tama Zoo, zde je jeho příběh.....

2.8.2016 v 10:30 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 648 | Diskuse

Kateřina Mirus

Dají se podmínky pro chov šelem zlepšit?

Jednou z mých prvních otázek při sbírání faktů pro mou knihu byla - jak vlastně poznám dobrý chov od špatného, jaké jsou podle zákona přikázané rozměry výběhů a kontroluje to vůbec někdo? Dají se podmínky chovu ještě zlepšit?

1.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 18.38 | Přečteno: 598 | Diskuse

Kateřina Mirus

Zvířecí přátelství

Zvířecí přátelstvi fotim nejraději . Vidět zvířata, (které by se ve volné přírodě zřejmě zabili, nebo by si šli z cesty), jak společně žíjí, je prostě nádhera.

18.7.2016 v 13:13 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 691 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Byl to komuňista. Ale umirněny. Tradyce v Koločavě byla obnovena.

Koločava, to je hrozna ďura v krasnem udoli Podkarpatske Rusi. Žije se tam blbě, bo všude daleko, dostat se tam da blbě, bo cesty pamatuju Masaryka a je tam nuda, bo zhyčkany turista tam nema co robit a raději vali do Chorvacka.

27.6.2017 v 11:11 | Karma článku: 29.23 | Přečteno: 896 | Diskuse

Jan Tomášek

Oběd po indicku

Někde v indickém státe Radžastán – na úpatí nevysokých hor leží malá vesnice kam byli na oběd pozváni dva Češi. Jedním z nich jsem byl i já – psal se rok 1996.

27.6.2017 v 9:02 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 206 | Diskuse

Miroslav Hruška

Jak jsem vypnul aneb reportáž z druhé víkendovky v Jeseníkách

Jedna víkendovka mi nestačila. Respektive nebude stačit. S tímto pocitem jsem se přihlásil na obě jarní víkendovky Zeměchval. Takže sotva jsem se vzpamatoval z jedné víkendovky, vyrážím v pátek 5. května do Jeseníku znovu.

27.6.2017 v 7:30 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 151 | Diskuse

Jan Tomášek

Halič a severní Slovensko 1997

Tenkrát bylo Polsko taková země neprobádaná – už nevím přesně kdo s nápadem na cestu sem přišel – ale každopádně jsme jeli čtyři. Jedna dívka a tři pánové.

26.6.2017 v 23:21 | Karma článku: 7.84 | Přečteno: 318 | Diskuse

Lukáš Swoboda

Když církev zdědí dům v němž žijete. Aneb: "My jsme církev, my neděláme chyby" (dopsáno)

To se povedlo i mě. Zaklepali na dveře a něco chtěli. Jsem přívětivý. Svědky kohokoliv klidně vyslechnu ať rozšířím nejen obzory. Jenže!:-) Oni chtějí rozšířit jen jedno. Tvoji peněženku. Nebo tě prostě jen tak z legrace vyho...

26.6.2017 v 23:16 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 1198 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 862

Jsem fotografka na volné noze. V posledních letech se zaměřuji především na foceni zvířat v Německu, Cesku a na Slovensku.

Správny fotograf musí své modely dobře znát, jejich zvyky čí denní režim. Jelikož fotím většinou šelmy v zoo nebo u chovatelů nasbírala jsem časem nejen spoustu fotografii, ale i zajímavosti o jejich chovu,  životě či práci s nimi. Na podzim 2015 jsem vydala fotoknihu o kočkovitych šelmách "Raubkatzen in menschlicher Obhut". Kniha je prozatím k dostáni jen v němčině, ale pomalu pracuji i na jejím překladu. Novinky a dodatky píšu v blogu. 

Nechte se překvapit  zajímavostmi, fakty a novými vědeckymi metodami či poznatky ze světa kočkovitych šelem.

 

Vice najdete i na stránkách http://kockovite-selmy.jimdo.com/   a na Facebooku pod kočkovité šelmy v lidské péči.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.