Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Navštivte v Praze oceloty

19. 04. 2016 8:53:43
Ocelot stromový bývá také nazýván kočka jaguaří, kočka tygří, oncilla a v Brazílií "gato-do mato" - kočka lesní. Tuto malou jihoamerickou šelmičku můžete vidět např. v pražské Zoo. Dnes vám o ní něco prozradim.

Ocelot stromový

Německy: Zwergtigerkatze
Anglicky: The Little Spotted Cat, Little Tiger Cat
Franzouzsky: Le chat-tigre, l'oncille

Bývá také nazýván kočka jaguaří, kočka tygří, oncilla a v Brazílií "gato-do mato" - kočka lesní.

Rozšíření: sever a střed jižní Ameriky - Brazílie, Argentina, Kostarika, Paraquay, Uruquay, Venezuela, Panama...
Obývá tropické, subtropické a horské lesy, buše, pampy a savany až do nadmořské výšky kolem 3 000 m.n.m.

Z některých oblastí byla tato šelma už vytlačena a i jejich populační hustota je velmi nízká.


Do roku 2013 byly uznávány tyto poddruhy:

- Leopardus tigrinus tigrinus (Severovýchodní ocelot) - Venezuela, Guyana, Surinam, Franz.-Guayana, sever Brazílie

- L. t. guttulus (Brazilský ocelot) - jižní a střední Brazílie, Uruguay, Paraguay, sever Argentíny

- L. t. oncilla (Oncilla) - Kostarika, Panama

- L. t. pardinoides (severozápadní ocelot) - Kolumbie po Bolívii

Proč v roce 2013 došlo k odštěpení jednoho poddruhu si můžete přečíst v članku Tajemný svět ocelotů.


Popis:
Tato malá šelmička se tvarem lebky, stavbou tlap a i její velikostí velmi podobá kočce domácí, její srst má ale hrubší strukturu a váží jen 1,5-3 kg.
Srst je šedohnědá až červenohnědá s tmavými skvrnamy seskupených do rozet, jejichž střed je o něco tmavší než okolí. Od čela se přes temeno táhnou až na krk černé proužky. Známy jsou i melanisticke = černé exempláře.

Právě pro jejich krásnou kožešinu byla tato šelmička málem vyhubena. V 70 a 80 letech byly kožichy z kočkovytých šelem, především z ocelotů a to jak těch malých, tak i těch velkých, velmi v módě.

Jen v roce 1982 bylo prý na trhu skoro 70 000 kusů kůží ocelota stromového! Teprve v roce 1986 zakázala evropská unie jejich dovoz.
1989 byla pak konečně tato šelmicka zařazena do CITES I, a tím prodej jejich kůží ve všech , dnes již 128 členských zemích, zakázán.

CITES je oficiálně používaná zkratka Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Někdy je tato úmluva označována také jako Washingtonská konvence podle místa, kde byla podepsána.

V Červeném seznamu IUCN je ocelot stromový veden jako zranitelný druh. Ohrožuje ho především kácení lesů a tím úbytek potravy. K tomu se přidává i nadále nezákonný lov pro kožešinu.

Zajímavosti:
Březost trvá přibližně 75 dní, což je u tak malé kočky celkem dlouhá doba. Oproti tomu březost kočky domácí trvá jen 60-65 dní. Většinou se rodí 1-2 mláďata, která váží 60-100g. Jejich vývoj probíhá pomaleji než u jiných malých koček. Oči se jim otevírají mezi 8-17 dny, mléčné zoubky se prořezávají mezi 15-21 dny. Mámino mléko pijí až tři měsíce. Velikosti dospělého jedince dosahují az kolem 11 měsíců.

Další odchylkou je i počet chromozomů. Oproti většiny ostatních "koček " , které mají 38 chromozomů, jich má ocelot stromový jen 36.

Způsob života:
Ocelot stromový vede samotářský způsob života. Na lov se vydává v noci. Ačkoli umí dobře šplhat, loví většinou na zemi, zřejmě aby se vyhnul konfliktům se svým příbuzným, podobně zbarveným ale s 5-9 kg o něco větším příbuzným - margayem (Leopardus wiedii), který loví především v korunách stromů.

Mezi kořist tohoto ocelota patří ptáci, hlodavci, drobní obratlovci, ještěrky, ale i hmyz. Ptáky a dlouhosrsté živočichy před sežráním oškubává.

Průzkumem žaludků ulovených zvířat ve Venezuele bylo zjištěno, že se ocelot stromový živí menšími živočichy než jeho příbuzný ocelot velký - Leopardus pardalis (11-16 kg), který ve stejném arealu rovněž loví při zemi, což vysvětluje jak tyto zvířata vedle sebe ve stejném prostředí mohou existovat.

V lidské péči se dožívají věku kolem 17 let.

Chov v Zoo

V zoologických zahradách nepatří k běžně chovaným druhům, na konci roku 2013 jich bylo v Evropě celkem evidováno jen 21.
Oceloty stromové chová pražská Zoo od roku 1997 a byla dokonce pověřena vedením evropské plemenné knihy pro tento druh. Zajděte se na nej určítě podívat.
Není umístěn mezi ostatními malými kočkami v pavilonu šelem, ale v horní části Zoo.

V Německu ho nejdete v Zoo Dortmund.

Zdroje:

http://www.markuskappeler.ch/
Wikipedia
Welt der katzen
Zoo Praha

Více nejdete i v článku Tajemný svět ocelotů.

Autor: Kateřina Mirus | úterý 19.4.2016 8:53 | karma článku: 16.52 | přečteno: 426x

Další články blogera

Kateřina Mirus

Dokážeme je ještě zachránit?

Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Podle WWF žije v současnosti ve volné přírodě jen 70 jedinců.... Přežití levhartů mandžuských tedy doslova visí na vlásku. Dokážeme tento druh ještě zachránit?

7.8.2016 v 14:52 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 343 | Diskuse

Kateřina Mirus

Shynghyz - nejstarší irbis světa

Levhart sněžný neboli irbis - panthera uncia je zástupcem velkých kočkovitych šelem. Víte jakého věku se dožívají? Dnes bych vám chtěla představit Shynghyze z japonské Tama Zoo, zde je jeho příběh.....

2.8.2016 v 10:30 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 663 | Diskuse

Kateřina Mirus

Dají se podmínky pro chov šelem zlepšit?

Jednou z mých prvních otázek při sbírání faktů pro mou knihu byla - jak vlastně poznám dobrý chov od špatného, jaké jsou podle zákona přikázané rozměry výběhů a kontroluje to vůbec někdo? Dají se podmínky chovu ještě zlepšit?

1.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 637 | Diskuse

Kateřina Mirus

Zvířecí přátelství

Zvířecí přátelstvi fotim nejraději . Vidět zvířata, (které by se ve volné přírodě zřejmě zabili, nebo by si šli z cesty), jak společně žíjí, je prostě nádhera.

18.7.2016 v 13:13 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 702 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Zdenek Slanina

Bude Maglev Tokio-Osaka dřív než český rychlovlak?

Japonsko pracuje na první skutečně dlouhé trati magneticky vznášeného vlaku zvaného Maglev. Ta spojí Tokio s Osakou. Ve zkušebním provozu bylo zatím dosaženo rychlosti 603 km/hod.

22.8.2017 v 6:25 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 181 |

Jaroslav Chudáček

Astrologie se opět potvrdila

Dnes odpoledne bude ve Spojených státech viditelné úplné zatmění Slunce. Dle astrologie to pro tuto zemi na dnešek nevěstí nic dobrého. Den teprve začal a už se to potvrdilo.

21.8.2017 v 9:27 | Karma článku: 9.11 | Přečteno: 600 | Diskuse

Dana Tenzler

Planety – samotáři

Kolik osamělých tmavých planet se potuluje vesmírem? Kolik planetárních soustav podlehlo gravitačním katastrofám? Vědci zveřejnili nové odhady. (délka blogu 4 min.)

21.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 292 | Diskuse

Libor Čermák

Co má písmeno "P" společného se spaním?

Dovolte, abych vás dnes upozornil na jednu jazykovou zajímavost. Zkusili jste si někdy zmapovat, kolik věcí související se spaním v českém jazyce začíná na písmeno "P"? Čím, že to bude?

19.8.2017 v 11:34 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 446 |

Dana Tenzler

Židovská matka atomové bomby

Říkali jí „židovská matka atomové bomby“ – a to ji zlobilo. Shoda okolností ji připravila o Nobelovu cenu. Uhodnete její jméno? (délka blogu 6 min.)

17.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 900 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 921

Jsem fotografka na volné noze. V posledních letech se zaměřuji především na foceni zvířat v Německu, Cesku a na Slovensku.

Správny fotograf musí své modely dobře znát, jejich zvyky čí denní režim. Jelikož fotím většinou šelmy v zoo nebo u chovatelů nasbírala jsem časem nejen spoustu fotografii, ale i zajímavosti o jejich chovu,  životě či práci s nimi. Na podzim 2015 jsem vydala fotoknihu o kočkovitych šelmách "Raubkatzen in menschlicher Obhut". Kniha je prozatím k dostáni jen v němčině, ale pomalu pracuji i na jejím překladu. Novinky a dodatky píšu v blogu. 

Nechte se překvapit  zajímavostmi, fakty a novými vědeckymi metodami či poznatky ze světa kočkovitych šelem.

 

Vice najdete i na stránkách http://kockovite-selmy.jimdo.com/   a na Facebooku pod kočkovité šelmy v lidské péči.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.