Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Norimberská zoologická zahrada

12. 04. 2016 11:02:58
Německý Norimberk je znám především vánočními trhy, klobáskami či perníky. Pokud si plánujete výlet do tohoto krásného historického města, určitě navštivte i zoologickou zahradu s delfináriem.
Plán Zoo je samozrejmě použit s povolením Plán Zoo je samozrejmě použit s povolením (Tiergarten Nürnberg)

Německý Norimberk je znám především vánočními trhy, klobáskami či perníky. Pokud si plánujete výlet do tohoto krásného historického města, určitě navštivte i zoologickou zahradu s delfináriem.

Norimberk je od Prahy vzdálen jen necelých 300 km, vlakem se sem dostanete za ca. 5 hodin, IC Busem z hlavního nádraží jen za 3,5 hodinky. Chcete-li zůstat déle než jeden den a prozkoumat celé město, muzea i památky, vyplatí se vám tak zvaná "Nürnberg Card" ( http://tourismus.nuernberg.de/en/book-order/nuernbergcard.html). Karta stojí 25€, pro děti od 6 do 11 let jen 5 a platí po dobu dvou dnů. V ceně je zahrnuto jízdné tramvají, autobusů a metra v Norimberku a Fürthu, volný vstup do všech muzeí, památek a samozřejmě i vstup do zoologické zahrady. Do Zoo se nejlépe dostanete tramvaji č.5, která stojí u hlavního nádraží.

Norimberská Zoo - Tiergarten rnberg, je s rozlohou kolem 70 ha, druhou největší Zoo v Německu a pro mne i jednou z nejkrásnějsích. Výběhy jsou vybudovány v lesoparku a bývalém lomu, skály a stromy nádherně imitují přirozené prostředí zvířat. Vždycky, když si chci pročistit hlavu, zajedu si sem. Mam to naštěstí jen 10 minut autem.

Otevírací doba je v letě od 8.00 - 19.30

Vstupné: pokud tedy nevlastníte už zmíněnou "Nürnberg Card" či roční permanentku jako já, platí

Dospělí: 13,50€

Děti (4-13 let): 6,50€

Studenti, důchodci: 11,50€

Rodinná karta: rodiče nebo prarodiče s dětmi do 17 let): 31,50€

Na co se zde můžete těšit?

Udělala jsem vám malé video:

Já chodim do Zoo samozřejmě hlavně kvůli "koček", ty jsou v šestém reviru, v horní části Zoo a začátkem Zoo tedy většinou jen rychle proběhnu.

Hned u vchodu, po levé straně se nachází "Naturkundehaus" - pavilon přírodních věd, zde probíhají přednášky, různé akce, výstavy (do 8.května si zde můžete prohlédnout mé fotografie kočkovitých šelem na velkoplošných plátnech), jsou zde ale i terária s plazy, ještery a velký výběh pro mangusty jižní. Mnoho návštěvníků tento pavilon bohužel vynechává a jdou přímo směrem k stánku se suvenýry.

Malé video výstavy:

Za stánkem jsou první výběhy: Na pravé straně pavilon žiraf s žirafy, pštrosy a kotuly. Vevnitř pavilonu najdete lavičku určenou pro Lucy. Lucy je rezavobílá kočička, kterou tu i velmi často můžete videt. Na levé stravě jsou výběhy pro klokany velké a emu. Uprostřed je písková oáza pro surikatky a mangusty liščí. Tady se většinou také trochu zdržím :-)

Dále je kolonie paviánů, společný výběh pro gorily nížinné a magoty - pavilon goril. Zde najdete i akvária, papoušky a gibony.

Na druhé straně je největší lákadlo, ale i trn v oku některých návštěvníků - Lagůna delfinů a tropický pavilon (Manatihaus). Lagůna delfínů byla slavnostně otevřena teprve v roce 2011, je to vlastně hned několik spolu spojených bazénů, jejichž okolí připomíná přírodu ( je vidět i ve videu). Norimberské delfinárium je tím velmi vyjímečné a i největším delfináriem v Německu. Komentované ukázky výcviku delfínů můžete sledovat z kamenné tribuny, nebo z terasy lagunoveho bistra. Pokud se zajdete do Bistra najíst, v ceně jídla je i započítáno nádobí, formou kauce. Když talíře vrátíte, dostanete část peněz opět nazpět. Delfíny můžete vidět v 11.00 a 15.30 h. Tropický pavilon je napodobeninou tropického pralesa. Jeho obyvately jsou motýli, ptáci, chvostan bělolící, želvy, kolonie mravenců a malé žabky -(dávejte tedy pozor kam šlapete). V obrovském bazénu pod vámi plavou ryby a Kapustňáci, přezdívaní také mořské krávy, dorůstající až délky 4,5m. Musím přiznat, že jejich německé jméno Manati, se mi líbí mnohem více, zní poněkud vznešeněji. Spodní část bazénu a lagůny můžete vidět v tzv. modrém salonu.

U delfinária se cesta rozdvojuje do horní a dolní části Zoo.

V té dolní části už jsem nebyla hodně dlouho, najdete zde různé druhy býložravců jako je jelen sika, antilopa jelení, gazela džejran, wapiti, zebry, bizony, skotský náhorní skot, zubry, takiny, paovce.

U velkého jezírka jsou plameňáci, pelikáni, čápi. V zadní části se nachází dětská zoo s kozičkami, oslíky, lamami, prasátky, morčaty atd.

V horní části jsou spíše šelmy.

Vstup do mého oblíbeného šestého revíru začíná výběhem kozorožců horských. Když vyjdete po schodech nahoru, dostanete se do ráje šelem. Veselé charzy žlutohrdé, psy hřivnaté a velkou průchodnou volieru pro ptáky uvidíte hned na začátku. V pavilonu šelem jsou k vidění kočky rybářské - Singha a Ratu, pár asijských lvů - Keera a Thar, tygři Samur a Katinka a tygřata Volodja a Aljoša. Samur a Katinka se ve venkovním výběhu střídají, snesou se jen v období páření.

Až na výběh rysů, který je oplocen, se zde dá nádherně fotit bez jakýkoliv zábran. U rysů je i malý stánek s upomínkovými předměty, občerstvením a dostanete tu i nejlepší kafe v Zoo, a to jen za 2 €.

Za rysy se cesty opět rozdvojují.

Jakoby dolů vás to kolem paovce hřivnaté, pand červených, nosorožců, a sobů přivede k obrovskému "horskému " výběhu pro irbisy. Pia a samec Indra, kterému se říká spíše "Kaši" odchovávají společně už třetí vrh : Kang-Ju a Ayanu.

Směrem nahoru se kolem nové stavby pro supy a dravé ptáky dostanete ke gepardům - třem samicím, sestrám. Samec Turbo je v zadním výběhu, který není vidět. Gepardi se musí držet vždy odděleně, jinak nedojde k páření. Zní to sice podivně, ale o tomto tématu je to na dlouhé povídání.

Za gepardy se nachází Polární svět : polární medvědi - samice Vera a mládě Charlotte, samec Felix je momentálně v jiné zoo na námluvách, jsou zde i tuleni, lachtani, tučňáci, vydry.

Směrem opět k pandám červenym jsou i zebry a jeleni.

Tím jsem doufám na nic nezapoměla. Návštěva Norimberského Zoo se i přes poněkud vysoké vstupné opravdu vyplatí.

http://tiergarten.nuernberg.de/startseite.html

Chcete si na mobilu či tabletu zahrát pexeso nebo puzzle s fotkami z tohoto Zoo, kouknete na www.krasnehry.cz nebo přímo pod https://itunes.apple.com/cz/app/id952748240

Autor: Kateřina Mirus | úterý 12.4.2016 11:02 | karma článku: 17.22 | přečteno: 1404x

Další články blogera

Kateřina Mirus

Dokážeme je ještě zachránit?

Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Podle WWF žije v současnosti ve volné přírodě jen 70 jedinců.... Přežití levhartů mandžuských tedy doslova visí na vlásku. Dokážeme tento druh ještě zachránit?

7.8.2016 v 14:52 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 352 | Diskuse

Kateřina Mirus

Shynghyz - nejstarší irbis světa

Levhart sněžný neboli irbis - panthera uncia je zástupcem velkých kočkovitych šelem. Víte jakého věku se dožívají? Dnes bych vám chtěla představit Shynghyze z japonské Tama Zoo, zde je jeho příběh.....

2.8.2016 v 10:30 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 687 | Diskuse

Kateřina Mirus

Dají se podmínky pro chov šelem zlepšit?

Jednou z mých prvních otázek při sbírání faktů pro mou knihu byla - jak vlastně poznám dobrý chov od špatného, jaké jsou podle zákona přikázané rozměry výběhů a kontroluje to vůbec někdo? Dají se podmínky chovu ještě zlepšit?

1.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 683 | Diskuse

Kateřina Mirus

Zvířecí přátelství

Zvířecí přátelstvi fotim nejraději . Vidět zvířata, (které by se ve volné přírodě zřejmě zabili, nebo by si šli z cesty), jak společně žíjí, je prostě nádhera.

18.7.2016 v 13:13 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 10: V Bergenu průměrně prší 213 dní v roce, my ale měli slunečno

Světové firmy v nádherných domech z 18. st., v přístavu lodě z celého světa, plody moře kupované přímo od rybářů, 1 lanovka a 1 pozemní dráha na kopec nad městem, jež vzniklo jako "zelená louka mezi horami", bývalá metropole země.

20.10.2017 v 8:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jan Vaverka

Baskicko – 3. díl: Cesta do Baskicka

Do Baskicka je to z České republiky zhruba 1800 km. To je dost daleko na to, aby cestování autem, autobusem nebo vlakem zabralo hodně času. Jak se tedy sem dostat, když většina přímých letů od nás léta do Madridu nebo Barcelony?

20.10.2017 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Michal Dokoupil

Jak v Kambodži utéct z civilizace

Pod jménem Kambodža si každý vybaví dvě věci, Angkor Wat a Rudé Khméry. Já ale při svých návštěvách postupně prozkoumávám i další části a zajímavosti této divoké země. Tentokrát jsme zamířili na pobřeží.

19.10.2017 v 14:30 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jana Schlitzová

Zřícenina Lopata

Zřícenina Lopata, název trochu zvláštní, ale rozhodnutí udělat si tady procházku, byl báječný. Vystupujeme na skalní plošinu, kde se hrad nacházel. Ohýnek a voňavé buřtíky umocňují romantiku na Lopatě.

19.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 384 | Diskuse

Martin Orálek

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 46

Po filozoficko-ekologickém zamyšlení se přesunuji k méně vznešenému tématu - jídlu. Jídlo bylo pro nás v Africe neustále problém. A ani zde tomu nebylo jinak...

19.10.2017 v 10:42 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 969

Jsem fotografka na volné noze. V posledních letech se zaměřuji především na foceni zvířat v Německu, Cesku a na Slovensku.

Správny fotograf musí své modely dobře znát, jejich zvyky čí denní režim. Jelikož fotím většinou šelmy v zoo nebo u chovatelů nasbírala jsem časem nejen spoustu fotografii, ale i zajímavosti o jejich chovu,  životě či práci s nimi. Na podzim 2015 jsem vydala fotoknihu o kočkovitych šelmách "Raubkatzen in menschlicher Obhut". Kniha je prozatím k dostáni jen v němčině, ale pomalu pracuji i na jejím překladu. Novinky a dodatky píšu v blogu. 

Nechte se překvapit  zajímavostmi, fakty a novými vědeckymi metodami či poznatky ze světa kočkovitych šelem.

 

Vice najdete i na stránkách http://kockovite-selmy.jimdo.com/   a na Facebooku pod kočkovité šelmy v lidské péči.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.