Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toyger - tygr do bytu

24. 06. 2016 15:40:15
Kdo z vás už vždycky o tom snil mít doma tygra, má nyní konečně šanci - a to bez jakéhokoliv rizika! Toyger patři mezi nové plemeno kočky domácí, které bylo speciálně vyšlechtěno tak, aby připomínalo malého tygra.

Kdo z vás už vždycky o tom snil mít doma tygra, má nyní konečně šanci - a to bez jakéhokoliv rizika!

Toyger patři mezi nové plemeno kočky domácí, které bylo speciálně vyšlechtěno tak, aby zbarvením a pohyby připomínalo malého tygra. Jelikož jejich vzhled byl vytvořen podne určítého vzoru, jedná se o tzv. designovou kočku.

Jméno Toyger je složeninou z anglických slov Toy - (hračka) a Tiger, což lze do češtiny přeložit jako Tygr na hraní.

Zakladatelkou tohoto zvláštního chovu je chovatelka Judy Sudgen, která nejprve prováděla několik simulací křížení různých ras koček v počítači. Výsledky ukázaly, že v ideálním případě vznikne Toyger z kočky bengálské, která má velmi intenzivní zbarvení a americké (Shorthair) krátkosrsté a samozřejmé i tygrované kočky domácí. Rozhodujícími kritérii zde byly nejen zbarvení, ale i malý vzrůst, svalnatá a atletická postava a sebevědomé a inteligentní chování, stejné jako u tygra.

První páření, začátek tohoto šlechtitelského programu, proběhlo koncem osmdesátych let.

Prvním párem byl bengálský kocour Millwood Rumpled Spotskin a kočka domácí jménem Scrapmetal. V roce 1993 se přidala k chovu i indická pouliční kočka Jammu Blu, která neměla mezi oušky pruhy, ale body.

Toto plemeno bylo oficiálně uznáno v TICA (Mezinárodní Cat Association) až v roce 2007 - pod názvem "Californian Toyger" .

Koťata z prvního vrhu vzniklé krížením kočky bengálské a kočky domácí, mají označení "AON", kočky z druhého vrhu (AON a Toyger) "BON" a třetí generace "CON" . Od čtvrté generace se jedná o takzvané "SBT" kočky , které se jíž smí nazývat Toyger.


Jedná se o středně velkou, krátkosrstou kočku, o hmotnosti mezi 3,5-5kg (samice) a 4.5-7 kg (samec). Hlava je dlouhá a široká, uši by měly být nejlepe malé a kulaté, nos dlouhý a široký. Tělo svalnaté a atletické, s širokým hrudníkem a velkými tlapami.

Namísto svislých pruhů, jaké známe u normálních mourovatých koček, ma Toyger pruhy rozvětvené, silné s náhodným vzorem a délkou. Tygrováni by mělo být co nejtmavší (vysoký kontrast) na zářivě oranžovém podkladu. Břicho a vnitřní strana stehen by měla být, stejné jako u tygrů, bílá. Tato kombinace ale není z genetického hlediska jen tak jednoduchá a toto zbarvení srsti je u domácích koček naprosto jedinečné. Toto zbarvení se odborně nazývá "brown tabby mackerel" (hnědě tygrovaná), ale stejně jako u jejich vzoru, tygra, existuje již i bílá varianta, tak zvany Snow- a Silbertoyger. Toto zbarvení je ale stále ještě velmi vzácné a tento chov je teprve v začátcích.

Tento malý Tygr nemá zatím žádné chovné vady, je fit a zdravý. Jejich genofond je velmi velký a chovatelé se snaží udržet kontrolovaný chov. Kam bude vývoj teto rasy pokračovat se ještě uvidí. Jisté je, že již ted jsou tyhle kočičky robustné, silné a velmi roztomilé.

Tito mini Tygři mají přátelskou a klidnou povahu. Jsou sebevědomí, ale velmi přítulní, zvědaví a mají rádi děti. Jsou speciálně vyšlechtění pro chov v bytě. Zajištěný balkon nebo zahrádka jsou ale v každém případě dobrý způsob, jak mohou strávit čas na čerstvém vzduchu a vyvalovat se na slunci .

Konečně kočka, která může žít šťastně i ve městě.

To ale neznamená, že Toygeři tráví celý den na gaučí. Potřebují být zaměstnáni. Jsou velmi inteligentní a rádi se učí nové věci. Zábava a hry pro ně znamená vše. Stejně jako jejich divocí předkové, asijské bengálské kočky, milují i vodu. Pro toto plemeno se doporučují i kočičí agility a klickr trénink. Agility je hravý a sportovní trénink s překážkovou dráhou. Zejména ve Spojených státech a ve Švýcarsku se tyto kočky často účastní těchto soutěží, známé spíše pro psy.

Je důležité, abyste poskytli svému Toygerovi dostatečnou pozornost. Neměl by být často sám, protože stejně jako většina koček, je velmi společenský. Milují své páníčky, vyhledávají jejich společnost, pronásledují ho na každem kroku a chtějí se podílet na všem, co dělá. Vycházejí i dobře s ostatními domácími mazlíčky. Jejich chování je proto často přirovnáváno k psímu.

Chovatelů, kteří se zabyvají jejich chovem, je zatím velmi málo. V Německu jsem zatím objevila čtyři, pár je jich i ve Švýcarsku, Rusku a na Ukrajině. U nás a na Slovensku jsem zatím bohužel žádné nenašla. Tento chov vyžaduje nejen hodně trpělivosti, zkušeností a znalostí genetiky, ale je i finančně náročný.

I milovníci koček musí zatím pro kotě Toygera sáhnout hluboko do kapsy.

Cena za rodinné mazlíčky se pohybuje kolem 1000-2000 €.

Tyto koťata jsou krásná, ale ještě nesplňují požadovaný vzhled Toygera (málo pruhů, špatná barva, atd). Prodávají se proto pouze vykastrovaná, aby se zabránilo nekontrolovanému rozmnožování.


Chovné kočky stojí již 2000 - 3800 €.

Cena je individuální, zde platí - čím více se Toyger podobá tygrovi, tím je jako cena vyšší.

Já jsem se do tohoto plemene pri foceni opravdu zamilovala. jak je to s vámi?

Prameny:

http://www.bavarian-toyger.de

http://www.toygereurope.com/
http://www.mythentoyger.ch
Wikipedia
Www.einfachtierisch.de
www.vox.de
http://www.t-online.de/lifestyle/tiere/katzenrassen/id_21804252/toyger-die-katzenrasse-toyger-in-unserem-katzen-lexikon.html

Autor: Kateřina Mirus | pátek 24.6.2016 15:40 | karma článku: 23.41 | přečteno: 4445x

Další články blogera

Kateřina Mirus

Dokážeme je ještě zachránit?

Jedná se o jednu z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Podle WWF žije v současnosti ve volné přírodě jen 70 jedinců.... Přežití levhartů mandžuských tedy doslova visí na vlásku. Dokážeme tento druh ještě zachránit?

7.8.2016 v 14:52 | Karma článku: 19.41 | Přečteno: 352 | Diskuse

Kateřina Mirus

Shynghyz - nejstarší irbis světa

Levhart sněžný neboli irbis - panthera uncia je zástupcem velkých kočkovitych šelem. Víte jakého věku se dožívají? Dnes bych vám chtěla představit Shynghyze z japonské Tama Zoo, zde je jeho příběh.....

2.8.2016 v 10:30 | Karma článku: 21.73 | Přečteno: 687 | Diskuse

Kateřina Mirus

Dají se podmínky pro chov šelem zlepšit?

Jednou z mých prvních otázek při sbírání faktů pro mou knihu byla - jak vlastně poznám dobrý chov od špatného, jaké jsou podle zákona přikázané rozměry výběhů a kontroluje to vůbec někdo? Dají se podmínky chovu ještě zlepšit?

1.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 683 | Diskuse

Kateřina Mirus

Zvířecí přátelství

Zvířecí přátelstvi fotim nejraději . Vidět zvířata, (které by se ve volné přírodě zřejmě zabili, nebo by si šli z cesty), jak společně žíjí, je prostě nádhera.

18.7.2016 v 13:13 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Tekoucí písek – dá se v něm utopit?

Původně pevná země se najednou otevře, aby spolkla dům. Fikce nebo realita? Tekoucí písek je skutečně schopný pohltit celé domy. Dá se v něm utopit? (délka blogu 3 min.)

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 21.55 | Přečteno: 498 | Diskuse

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 268 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 525 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 537 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 969

Jsem fotografka na volné noze. V posledních letech se zaměřuji především na foceni zvířat v Německu, Cesku a na Slovensku.

Správny fotograf musí své modely dobře znát, jejich zvyky čí denní režim. Jelikož fotím většinou šelmy v zoo nebo u chovatelů nasbírala jsem časem nejen spoustu fotografii, ale i zajímavosti o jejich chovu,  životě či práci s nimi. Na podzim 2015 jsem vydala fotoknihu o kočkovitych šelmách "Raubkatzen in menschlicher Obhut". Kniha je prozatím k dostáni jen v němčině, ale pomalu pracuji i na jejím překladu. Novinky a dodatky píšu v blogu. 

Nechte se překvapit  zajímavostmi, fakty a novými vědeckymi metodami či poznatky ze světa kočkovitych šelem.

 

Vice najdete i na stránkách http://kockovite-selmy.jimdo.com/   a na Facebooku pod kočkovité šelmy v lidské péči.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.